  • Mfr # PN18-6LF-M
  • Zoro # G2854497
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Red
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PN18-6LF-M
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
Stud Size
#6
Overall Length
0.82 in
Width
0.3"
Tongue Width
0.27 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Red
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164; CSA Certified LR31212
Seam
Grip Sleeve, Butted
Features
Flame Retardant
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.145 in
Connector Plating
Tin
Barrel Type
Beveled
Description
Locking Fork Terminal, nylon insulated, 22 - 18 AWG, #6 stud size