  • Mfr # PN14-8LF-C
  • Zoro # G0787162
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Blue
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
18 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PN14-8LF-C
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
18 AWG
Stud Size
#8
Overall Length
0.92 in
Width
0.3"
Tongue Width
0.29 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Blue
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164; CSA Certified LR31212
Seam
Grip Sleeved
Features
Flame Retardant
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.162 in