  • Mfr # PN18-8LF-C
  • Zoro # G0787530
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Red
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PN18-8LF-C
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
Stud Size
#8
Overall Length
0.89 in
Width
0.3"
Tongue Width
0.29 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Red
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164; CSA Certified LR31212
Seam
Grip Sleeved
Features
Flame Retardant
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.145 in