  • Mfr # PN18-8LF-M
  • Zoro # G0424311
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Red
Minimum Wire Size
22 AWG
Stud Size
#8
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PN18-8LF-M
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
Stud Size
#8
Overall Length
0.89 in
Width
0.3"
Width (In.)
0.29 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Locking Fork
Insulation Color
Red
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
Standards
UL Listed 587H E52164; CSA Certified LR31212
Features
Grip Sleeve Barrel Type; Locking Fork; Butted Seam
Finish
Tin-Plated
Connector Plating
Tin
Description
Locking Fork Terminal, nylon insulated, 22 - 18 AWG, #8 stud size, bulk package.