  • Mfr # H000X034H2C
  • Zoro # G0767860
/ea
Key Features
Shrink Ratio
3:1
Material
Polyolefin
Color
Yellow
Length
0.34 in
Use with Wire Size
18 to 12 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
H000X034H2C
Country of Origin
Costa Rica
Dimensions
Length
0.34 in
Use with Wire Size
18 to 12 AWG
Overall Width (mm)
8.6
Minimum Cable Diameter (In.)
0.06
Label Height (In.)
0.34
Overall Width (In.)
0.34
Label Length
2 2/5"
Label Width
11/32"
Label Diameter
8"
18 to 12 AWG
Details
Item
Heat Shrink Label
Shrink Ratio
3:1
Material
Polyolefin
Color
Yellow
Temp. Range
-67° to 275°F
Min. Shrink Temp.
194°F
Features
Lead-free
Shrink Tubing I.D. Before Shrinking
0.19 in