  • Mfr # H100X044H2T
  • Zoro # G0257063
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shrink Ratio
3:1
Material
Polyolefin
Color
Yellow
Length
0.44 in
Use with Wire Size
16 to 10 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H100X044H2T
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
0.44 in
Use with Wire Size
16 to 10 AWG
Width
1 in
Height
0.44 in
Minimum Cable Diameter (In.)
0.08
Overall Height (In.)
0.44
Overall Width (mm)
25.4
Overall Height (mm)
11.2
Overall Width (In.)
1
Label Height
7/16"
Label Width
1"
Label Diameter
1/4"
Label Length
7/16"
16 to 10 AWG