  • Mfr # H200X122H2T-2
  • Zoro # G2757924
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shrink Ratio
3:1
Material
Polyolefin
Color
Yellow
Length
1.22 in
Use with Wire Size
8 to 4/0 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
H200X122H2T-2
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
1.22 in
Use with Wire Size
8 to 4/0 AWG
Width
2 in
Height
1.22 in
Overall Width (In.)
2
Minimum Cable Diameter (In.)
0.25
Overall Height (mm)
31
Overall Height (In.)
1.22
Overall Width (mm)
50.8
Label Diameter
3/4"
Label Height
1 7/32"
Label Width
2"
36742
Details
Item
Heat Shrink Label
Shrink Ratio
Material
Polyolefin
Color
Yellow
Temp. Range
-67° to 275°F
Min. Shrink Temp.
194°F
Features
Double Sided
Shrink Tubing I.D. Before Shrinking
3/4 in
Label Application
Cable & Wire Marking
Number of Labels
250
Flammability Rating
VW-1
Label Property
Flammability, Fluid Resistance, Harsh Environments, Military Grade
Number of Sides
1
Resistance Properties
Military Grade
Number of Labels per Row
1
Print Technology
Thermal Transfer
Printable
Yes
Number of Labels per Roll
250
Product Class
Signs, Labels & Identification
Description
ThermTrans, 2-Sided Heatshrink Tubing, Mil Grade Polyolefin, 2.00" W x 1.22" H, .75" (19.0 mm) Dia., Yellow, 250 pieces