  • Mfr # H050X025H2T
  • Zoro # G0767958
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shrink Ratio
3:1
Material
Polyolefin
Color
Yellow
Length
1/4 in
Use with Wire Size
22 to 18 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
H050X025H2T
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
1/4 in
Use with Wire Size
22 to 18 AWG
Width
0.5 in
Height
0.25 in
Overall Height (In.)
0.25
Overall Width (In.)
0.5
Minimum Cable Diameter (In.)
0.04
Overall Width (mm)
12.7
Overall Height (mm)
6.4
Label Width
1/2"
Label Diameter
1/8"
Label Length
1/4"
Label Height
1/4"
18 AWG
Details
Item
Heat Shrink Label
Shrink Ratio
3:1
Material
Polyolefin
Color
Yellow
Temp. Range
-67° to 275°F
Min. Shrink Temp.
194°F
Shrink Tubing I.D. Before Shrinking
0.13 in