  • Mfr # HSTT150-48-5-2
  • Zoro # G2786509
Free Shipping & Returns
Key Features
Shrink Ratio
2:1
Wall Type
Thin Wall
Shrink Tubing I.D. After Shrinking
3/4 in
Material
Cross-Linked Polyolefin
Length
48 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HSTT150-48-5-2
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Length
48 in
Nominal Recovered Wall Thickness (In.)
0.04
Nominal Recovered Wall Thickness (mm)
1
Details
Item
Heat Shrink Tube
Shrink Ratio
2:1
Wall Type
Thin Wall
3/4 in
Material
Cross-Linked Polyolefin
Color
Red
Temp. Range
-67° to 275°F
Min. Shrink Temp.
194°F
Shrink Tubing I.D. Before Shrinking
1.5 in
Application
For Dry Locations
Product Class
Wire Routing, Management & Protection
Description
Heat Shrink Thin, 1.5"(38.1mm) Dia, Red