  • Mfr # LAM2A600-12-6Y
  • Zoro # G0771099
/ea
Key Features
For Conductor Material
Aluminum, Copper
For Minimum Wire Size
2 AWG
For Maximum Wire Size
600 kcmil
Number of Conductors
1
Number of Holes
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LAM2A600-12-6Y
Country of Origin
Mexico
Dimensions
For Minimum Wire Size
2 AWG
For Maximum Wire Size
600 kcmil
For Stud Size
1 to 2 in
Tongue Width
0.63 in
Overall Length
3.19 in
Barrel Length (mm)
35
Overall Height (mm)
39.6
Tongue Thickness (In.)
0.44
Hex Size (In.)
44993
Stud Hole Size (In.)
1 to 2
Overall Width (mm)
60.4
Minimum Copper Conductor Size (AWG STR)
2
Wire Strip Length (In.)
1.38
Tongue Thickness (mm)
11.2
Wire Strip Length (mm)
35
Overall Length (mm)
81
Overall Height (In.)
1.56
Overall Width (In.)
2.38
Maximum Copper Conductor Size (kcmil)
600
Maximum Aluminum Conductor Size (kcmil)
600
Overall Length (In.)
3.19
Barrel Length (In.)
1.38
Hex Size (mm)
9.52
Minimum Aluminum Conductor Size (AWG)
2
Tongue Length
1.81 in
Details
Item
Mechanical Lug
For Conductor Material
Aluminum, Copper
Number of Conductors
Number of Holes
Body Material
Aluminum
Contact Finish
Tin
Maximum Voltage
600 V