MS Strapping, 304 SS, .38" (9.5mm) Wd, 18.0", MS4W38T15-L4, PK 50
  • Mfr # MS4W38T15-L4
  • Zoro # G2994804
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Natural
Material
304 Stainless Steel
Width
0.38"
Depth
18"
For Use With
BT2HT,BT2MS75
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MS4W38T15-L4
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
0.38"
Depth
18"
Overall Length
18 in
Maximum Bundle Diameter (In.)
4
Minimum Bundle Width (In.)
1
Overall Length (mm)
457
Overall Thickness (In.)
0.02
Maximum Bundle Diameter (mm)
102
Overall Length (In.)
Overall Width (In.)
Minimum Bundle Width (mm)
25.4
Overall Thickness (mm)
0.4
Overall Width (mm)
9.5
Details
Color
Natural
Material
304 Stainless Steel
For Use With
BT2HT,BT2MS75
Application
General
Maximum Operating Temperature (°F)
1000
Maximum Installation Temperature (°F)
1000
Environment
Indoor and Outdoor
Maximum Operating Temperature (°C)
538
Product Type
Strapping
Maximum Installation Temperature (°C)
538
Minimum Installation Temperature (°F)
-112
Minimum Operating Temperature (°C)
-60
Minimum Installation Temperature (°C)
-80
Strap Breaking Strength (N)
Strap Breaking Strength (lb)
502
Minimum Loop Tensile Strength (N)
Minimum Operating Temperature (°F)
-76
Minimum Loop Tensile Strength (lb)
501
Resistance Properties
UV Resistant
Product Line
Pan-Steel
Product Name
Pan-Steel MS Series Stainless Steel Strap
Product Series
MS
Minimum Loop Tensile Strength
500 lb
Cable Manager Type
Cable Strap
Max Operating Temperature
538 degrees celsius
Product Class
Wire Routing, Management & Protection
Min Operating Temperature
-60 degrees celsius
Description
MS Strapping, 304 SS, .38" (9.5mm) Wd, 18.0" (457mm), .015" (.38mm) thk