  • Mfr # MS4W63T15-L4
  • Zoro # G2997559
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Natural
Material
304 Stainless Steel
Width
0.63"
Depth
18"
Application
General
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MS4W63T15-L4
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
0.63"
Depth
18"
Overall Length
18 in
Overall Width (In.)
Maximum Bundle Diameter (mm)
102
Overall Width (mm)
15.9
Overall Thickness (mm)
0.4
Overall Thickness (In.)
0.02
Overall Length (mm)
457
Minimum Bundle Width (In.)
1
Maximum Bundle Diameter (In.)
4
Minimum Bundle Width (mm)
25.4
Overall Length (In.)
Details
Color
Natural
Material
304 Stainless Steel
Application
General
For Use With
BT2HT,BT2MS75
Minimum Operating Temperature (°F)
-76
Strap Breaking Strength (N)
3725
Minimum Installation Temperature (°C)
-60
Strap Breaking Strength (lb)
839
Maximum Operating Temperature (°F)
1000
Maximum Installation Temperature (°C)
538
Maximum Installation Temperature (°F)
Product Type
Strapping
Resistance Properties
UV Resistant
Minimum Loop Tensile Strength (lb)
800
Minimum Installation Temperature (°F)
-112
Environment
Indoor and Outdoor
Minimum Operating Temperature (°C)
-60
Maximum Operating Temperature (°C)
538
Minimum Loop Tensile Strength (N)
Product Line
Pan-Steel
Product Series
MS
Cable Manager Type
Cable Strap
Minimum Loop Tensile Strength
800 lb
Product Name
Pan-Steel MS Series Stainless Steel Strap
Product Class
Wire Routing, Management & Protection
Max Operating Temperature
538 degrees celsius
Min Operating Temperature
-60 degrees celsius
Description
MS Strapping, 304 SS, .63" (15.9mm) Wd, 18.0" (457mm), .015" (.38mm) thk