  • Mfr # P10-10RHT6-L
  • Zoro # G0780110
Key Features
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Bare
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
14 AWG
Insulation Coverage
None
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
P10-10RHT6-L
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
14 AWG
Stud Size
#10
Overall Length
0.81 in
Barrel Inside Dia.
0.13 in
Width
0.4"
Tongue Width
0.38 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Bare
Insulation Coverage
None
Insulation Type
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
2,000 V
Maximum Operating Temperature
650 Degrees F
Standards
cULus Listed 587H E52164
Seam
Brazed
Max. Voltage
2000V
Wire Range
12 to 10 AWG