  • Mfr # PV14-10RX-M
  • Zoro # G2759385
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Blue
Minimum Wire Size
16 AWG
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PV14-10RX-M
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
#10
Overall Length
0.96 in
Width
0.3"
Tongue Width
0.31 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Blue
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
167 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164, CSA Certified LR31212
Features
Brazed Seam, Flame Retardant
Seam
Expanded Entry
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.2 in
Connector Plating
Tin
Description
Ring Terminal, expanded vinyl insulation, 16 - 14 AWG, #10 stud size