  • Mfr # EV18-10RB-Q
  • Zoro # G0428344
Key Features
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Red
Maximum Wire Size
18 AWG
Stud Size
#10
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
EV18-10RB-Q
Maximum Wire Size
18 AWG
Stud Size
#10
Overall Length
0.94 in
Width
0.31 in
Tongue Width
0.31 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Red
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164; CSA Certified LR31212
Features
Funnel Entry
Seam
Butted
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.15 in