  • Mfr # PN14-12R-Q
  • Zoro # G0424223
Key Features
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Blue
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
18 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PN14-12R-Q
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
18 AWG
Stud Size
1/2 in
Overall Length
1.35 in
Width
0.7"
Tongue Width
0.72 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Blue
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164, CSA Certified LR31212
Features
Flame Retardant
Seam
Grip Sleeve
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.16 in
Connector Plating
Tin
Barrel Type
Insulation Grip Sleeve
Description
Ring Terminal, 18 – 14 AWG, 1/2 " stud size, nylon insulated.