  • Mfr # PV14-14R-M
  • Zoro # G0640538
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Ring
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PV14-14R-M
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
1/4 in
Overall Length
1.12 in
Width
0.5"
Tongue Width
0.46 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA C22.2 No. 65, UL486A-486B
Seam
Brazed
Features
Funnel Entry
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.17 in
Connector Plating
Tin
Description
Ring Terminal, Insulation Type Vinyl, Stud Size 1/4 in, Wire Range 16 AWG to 14 AWG, Seam Brazed, Max. Temp. 221 Degrees F, Max. Voltage 600 V, Overall Length 1.12 in, Connection Material Copper, Standards CSA C22.2 No. 65, UL486A-486B, Tongue Width - Wire Connector 0.46 in, Package Quantity 1000