  • Mfr # PN10-38R-L
  • Zoro # G0287397
Key Features
Terminal Shape
Ring
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Yellow
Minimum Wire Size
12 AWG
Insulation Coverage
Partial Coverage
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PN10-38R-L
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
3/8 in
Tongue Width - Wire Connector
0.58 in
Overall Length
1.29 in
Width
0.6"
Tongue Thickness
0.04 in
Tongue Width
0.58 in
Hole Diameter
0.39 in
Strip Length
1/4 in
Wire Strip Length (In.)
11933
Maximum Wire Insulation Diameter (In.)
0.225
Maximum Metric Conductor Size (mm²)
6
Stud Hole Size (mm)
10
Minimum Metric Conductor Size (mm²)
4
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Yellow
Insulation Coverage
Partial Coverage
Maximum Voltage
600 V
Minimum Operating Temperature
221 Degrees F
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA C22.2 No. 65, CSA LR31212, cULus Listed 587H E52164, Military QPL AS7928 (MS25036-114), UL 486A, UL 486B
Connection Type
Crimp
Max. Temp.
Wire Range
12 to 10 AWG