  • Mfr # PV18-38R-LY
  • Zoro # G0425809
Key Features
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Red
Minimum Wire Size
22 AWG
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PV18-38R-LY
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
Stud Size
3/8 in
Overall Length
1.19 in
Width
0.5"
Outside Diameter Inches
0.15 in
Tongue Width
0.53 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Red
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
167 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164, CSA Certified LR31212
Features
Brazed Seam, Flame Retardant
Seam
Funnel
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.15 in
Connector Plating
Tin
Barrel Type
Funnel Entry
Description
Ring Terminal, 22 – 18 AWG, 3/8" stud size, vinyl insulated, funnel entry, standard package.