  • Mfr # PV8-38R-TY
  • Zoro # G0640818
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Red
Maximum Wire Size
8 AWG
Minimum Wire Size
8 AWG
Insulation Type
Vinyl
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PV8-38R-TY
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Maximum Wire Size
8 AWG
Minimum Wire Size
8 AWG
Stud Size
3/8 in
Overall Length
1.64 in
Tongue Width - Wire Connector
0.59 in
Tongue Width
0.59 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Red
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA C22.2 No. 65, UL486A-486B
Max. Temp.
221 Degrees F
Seam
Brazed
Connection Material
Copper
Wire Range
8 AWG
Max. Voltage
600 V
Seam Style
Brazed
Description
Ring Terminal, Insulation Color Red, Insulation Material Vinyl, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Minimum Wire Size 8 AWG, Maximum Wire Size 8 AWG, Tongue Width 0.59 in, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Standards cULus 587H E52164, Barrel Inside Diameter 0.28 in, Barrel Length 0.38 in, Barrel Outside Diameter 0.28 in, Barrel Style Brazed Funnel Entry, Compatible Grainger Part Number 376T17