  • Mfr # PN18-4R-3K
  • Zoro # G2761074
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Ring
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Red
Minimum Wire Size
22 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PN18-4R-3K
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
Stud Size
#4
Overall Length
0.8 in
Width
0.3"
Tongue Width
1/4 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Red
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees C
Standards
UL Listed 587H E52164, CSA Certified LR31212
Seam
Grip Sleeve
Features
Molded, Flame Retardant
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.15 in
Material Details
Metal - Sleeve
Connector Plating
Tin
Barrel Type
Insulation Grip Sleeve
Description
Ring Terminal, nylon insulated, 22 - 18 AWG, #4 stud size