  • Mfr # PV10-6RX-D
  • Zoro # G2786064
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Yellow
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Insulation Type
Vinyl
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PV10-6RX-D
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
#6
Overall Length
1.1 in
Width
0.3"
Tongue Width
0.31 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
300 V
Maximum Operating Temperature
167 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164, CSA Certified LR31212
Seam
Brazed
Features
Flame Retardant, Brazed Seam
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.25 in
Connector Plating
Tin
Barrel Type
Insulation Support, Brazed Seam
Description
Ring Terminal, expanded vinyl insulation, 12 - 10 AWG, #6 stud size