  • Mfr # PNF10-8R-L
  • Zoro # G0787339
Key Features
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Yellow
Minimum Wire Size
12 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PNF10-8R-L
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
#8
Overall Length
1.06 in
Width
0.4"
Tongue Width
0.37 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Maximum Voltage
1,000 V