  • Mfr # PV10-8FX-D
  • Zoro # G2791357
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Insulation Color
Yellow
Minimum Wire Size
12 AWG
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PV10-8FX-D
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
#8
Overall Length
1.11 in
Width
0.4"
Diameter
0.3"
Tongue Width
0.37 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164; CSA Certified LR31212
Seam
Brazed
Features
Expanded Entry
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.25 in
Connector Plating
Tin
Barrel Type
Funnel
Description
Fork Terminal, expanded vinyl insulation, 12 - 10 AWG, #8 stud size