  • Mfr # PV14-8RB-3K
  • Zoro # G2761065
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Blue
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PV14-8RB-3K
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
#8
Overall Length
0.86 in
Width
0.3"
Tongue Width
0.31 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Blue
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
cULus Listed 587H E52164, CSA Certified LR31212
Seam
Funnel
Features
Molded, Flame Retardant
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.17 in
Connector Plating
Tin
Barrel Type
Funnel Entry
Description
Ring Terminal, vinyl insulated, 16 - 14 AWG wire range, #8 stud size.