Panduit Ring Terminal, #6 Stud Size, 10 AWG, 600 V, Nylon Insulated, Yellow, 2000 PK PN10-6R-2K
Ring Terminal, #6 Stud Size, 10 AWG, 600 V, Nylon Insulated, Yellow, 2000 PK (Discontinued)
  • Mfr # PN10-6R-2K
  • Zoro # G2757118
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PN10-6R-2K
Maximum Wire Size
10 AWG
Stud Size
#6
Overall Length
1.06 in
Width
0.4"
Tongue Width
0.38 in
Details
Item
Ring Terminal
Insulation Color
Yellow
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
Connection Material
Copper
Features
Flame Retardant, Molded
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.23 in
Connector Details
1 x Ring Terminal
Product Type
Terminal Connector
Material Details
Metal - Sleeve
Connector Plating
Tin
Product Class
Wire Termination
Barrel Type
Non-Funnel Entry
Description
Ring Terminal, nylon insulated, 12 - 10 AWG, #6 stud size