- Mfr # PN10-6R-2K
- Zoro # G2757118
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
PN10-6R-2K
Maximum Wire Size
10 AWG
Stud Size
#6
Overall Length
1.06 in
Width
0.4"
Tongue Width
0.38 in
Details
Item
Ring Terminal
Insulation Color
Yellow
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
Connection Material
Copper
Features
Flame Retardant, Molded
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.23 in
Connector Details
1 x Ring Terminal
Product Type
Terminal Connector
Material Details
Metal - Sleeve
Connector Plating
Tin
Product Class
Wire Termination
Barrel Type
Non-Funnel Entry
Description
Ring Terminal, nylon insulated, 12 - 10 AWG, #6 stud size