ThermTrans, Self-Lam Label, Vinyl, 1.00" W x, S100X225VDTY, PK 5000
  • Mfr # S100X225VDTY
  • Zoro # G2794638
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Green
Material
Vinyl
Label Application
Cable & Wire Marking
Compatible Wire Gauge (AWG)
8-4 Awg
Number of Labels
5
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S100X225VDTY
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Cable Diameter (In.)
0.48in
Overall Width (In.)
1in
Overall Length (In.)
2.25in
Print-On Area Height (In.)
0.75in
Minimum Cable Diameter (In.)
0.24in
Details
Item
Self-Laminating Label
Color
Green
Material
Vinyl
Label Application
Cable & Wire Marking
Compatible Wire Gauge (AWG)
8-4 Awg
Number of Labels
5
Maximum Operating Temperature (°F)
150°F
Printer Type
Thermal Transfer
Minimum Operating Temperature (°F)
-40°F
Description
ThermTrans, Self-Lam Label, Vinyl, 1.00" W x 2.25" H, .75" POA, Clear/Green, 3" core