  • Mfr # H100X025H1T-2
  • Zoro # G0426280
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
White
Material
Polyolefin
Label Application
Cable & Wire Marking
Number of Labels
1000
Flammability Rating
VW-1 Flammable
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H100X025H1T-2
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Cable Diameter (In.)
0.13inin
Overall Width (In.)
1in
Diameter (In.)
0.13in
Minimum Cable Diameter (In.)
0.04in
Overall Height (In.)
0.25in
Details
Item
Heat Shrink Label
Color
White
Material
Polyolefin
Label Application
Cable & Wire Marking
Number of Labels
1000
Flammability Rating
VW-1 Flammable
Maximum Operating Temperature (°F)
275°F
Printer Type
Thermal Transfer
Resistance Properties
Military Grade
Compatible Wire Gauge (AWG)
18AWG
Number of Labels per Row
2
Number of Sides
2
Minimum Operating Temperature (°F)
-67°F
Description
The thermal transfer military grade heat-shrink label in white is 2-sided with a 1/8" (3.175mm) diameter and made of 3:1 flattened polyolefin. It is 1" (25.4mm) wide and .25" (6.4mm) high. The heat-shrink sleeve is designed to provide a clear, reliable, and durable way to identify wires and cables. The sleeve has 2 label(s) per row and 1000 labels per roll. Heat-shrink labels are mounted on a plastic carrier and offer crisp, clear legends.