  • Mfr # UTP28SP7BU
  • Zoro # G916127768
/ea
Key Features
End 2 Connection Type
RJ45
NEC Article and Type
800 CM
Performance Category
6
End 1 Connection Type
RJ45
Shielded
Unshielded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UTP28SP7BU
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
7 ft
Cable Diameter
0.2 in
Details
End 2 Connection Type
Item
Voice and Data Patch Cord
NEC Article and Type
800 CM
Performance Category
6
End 1 Connection Type
Shielded
Unshielded
Jacket Color
Blue
Jacket Material
LSZH
Standards
cULus Compliance, FCC and ANSI Compliance, IEC Compliance, PoE Compliance, RoHS Compliant
End 2 Boot Type
Booted
End 1 Connector Orientation
Straight
Transmission Speed
1 GBps
Maximum Frequency
250 MHz
End 1 Boot Type
Booted
Maximum Operating Temperature
167 Degrees F
Conductor Gauge
28 AWG
Supports Power over Ethernet
Supports Power Over Ethernet
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
End 2 Connector Orientation
Straight
Fire Rating
Commercial
Cable Shape
Round
Description
Voice and Data Patch Cord, Cable Shape Round, Conductor Gauge 28 AWG, Jacket Color Blue, Overall Length 7 ft, Performance Category 6, Shielded Unshielded, Fire Rating Commercial, Jacket Material LSZH, Standards cULus Compliance, FCC and ANSI Compliance, IEC Compliance, PoE Compliance, RoHS Compliant, Transmission Speed 1 GBps, NEC Article and Type 800 CM, End 1 Boot Type Booted, End 2 Boot Type Booted, End 2 Connection Type RJ45, End 1 Connection Type RJ45, Cable Diameter 0.2 in