  • Mfr # P1A-S020DS-0010
  • Zoro # G111930804
End Cap Length
14 mm
End Cap Material
Aluminum
Bore Diameter
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
P1A-S020DS-0010
Country of Origin
China
Dimensions
End Cap Length
14 mm
Bore Diameter
20 mm
Rod Diameter
8 mm
Overall Height
23.4 mm
Inlet Size
1/8 in
Body Diameter
27 mm
Stroke Length
10 mm
Air Cylinder
End Cap Material
Aluminum
Stainless Steel
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Maximum Operating Pressure
145 psi