  • Mfr # 2.50CTEF4MAU14AC12.00
  • Zoro # G311974066
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Aluminum
Rod Thread Length
3/4 in
Cylinder Type
Extruded
Magnetic Piston
Magnetic Piston
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2.50CTEF4MAU14AC12.00
Country of Origin
United States
Dimensions
Rod Thread Length
3/4 in
Overall Width
16 3/4 in
Overall Height
3 in
Rod Diameter
5/8 in
Rod Thread Size
7/16"-20
Bore Diameter
2 1/2 in
Stroke Length
12 in
End Cap Length
3 in
Inlet Size
3/8 in
Details
Item
Air Cylinder
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Aluminum
Cylinder Type
Extruded
For Fluid Type
Air
Series
4MA
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Body Material Finish
Anodized
Piston Material
System of Measurement
Inch
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Air Inlet Type
NPT
End Cap Material
Cylinder Repair
Repairable
Piston Rod Material
Carbon Steel
Maximum Operating Pressure
250 psi