  • Mfr # 3.25CTEF4MAU14AC12.00
  • Zoro # G011974113
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Aluminum
Rod Thread Length
1 1/8 in
Cylinder Type
Extruded
Magnetic Piston
Magnetic Piston
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3.25CTEF4MAU14AC12.00
Country of Origin
United States
Dimensions
Rod Thread Length
1 1/8 in
Rod Thread Size
3/4"-16
End Cap Length
3 3/4 in
Rod Diameter
1 in
Bore Diameter
3 1/4 in
Stroke Length
12 in
Inlet Size
1/2 in
Overall Width
17 5/8 in
Overall Height
3 3/4 in
Details
Item
Air Cylinder
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Aluminum
Cylinder Type
Extruded
Air Inlet Type
NPT
Maximum Operating Pressure
250 psi
Piston Material
Number of Rods
Single Rod
Piston Rod Material
Carbon Steel
Air Inlet Center to Center Distance
14 5/8 in
For Fluid Type
Air
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Cylinder Repair
Repairable
System of Measurement
Inch
Series
4MA
Tie Rod Material
Carbon Steel
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Standards
RoHS Compliant
End Cap Material
Body Material Finish
Anodized
Cushion Type
Head and Cap
End Cap Material Finish
Anodized
Rod Rotation
Rotating Rod
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 3 1/4 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 12 in, Inlet Size 1/2 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel