  • Mfr # 2.00CTEF4MAU14AC13.00
  • Zoro # G311929592
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Piston Rod Material
Carbon Steel
End Cap Material
Aluminum
System of Measurement
Inch
Inlet Size
3/8 in
Body Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2.00CTEF4MAU14AC13.00
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
3/8 in
Rod Thread Length
3/4 in
Stroke Length
13 in
Overall Width
17 5/8 in
Bore Diameter
2 in
Rod Diameter
5/8 in
Overall Height
2 1/2 in
Rod Thread Size
7/16"-20
End Cap Length
2 1/2 in
Details
Item
Air Cylinder
Piston Rod Material
Carbon Steel
End Cap Material
System of Measurement
Inch
Body Material
Air Inlet Center to Center Distance
15 5/16 in
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Tie Rod Material
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Piston Material
Cushion Type
Head and Cap
Air Inlet Type
NPT
Cylinder Action
Double Acting
Cylinder Repair
Repairable
Series
4MA
Maximum Operating Pressure
250 psi