  • Mfr # 2.50CTEF4MAU14AC16.00
  • Zoro # G911930738
165 Degrees F
Cushion Type
Head and Cap
End Cap Length
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2.50CTEF4MAU14AC16.00
End Cap Length
3 in
Overall Width
20 3/4 in
Overall Height
3 in
Stroke Length
16 in
165 Degrees F
Cushion Type
Head and Cap
Double Acting
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Air
Tie Rod Material
Carbon Steel
Maximum Operating Pressure
250 psi
Number of Rods
Single Rod
Series
4MA
Air Inlet Center to Center Distance
18 3/8 in
Standards
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
End Cap Material Finish
Anodized
Rod Rotation
Rotating Rod
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 2 1/2 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 16 in, Inlet Size 3/8 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel