  • Mfr # 3.25CTEF4MAU14AC16.00
  • Zoro # G111929297
Series
4MA
Magnetic Piston
Magnetic Piston
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3.25CTEF4MAU14AC16.00
Rod Diameter
1 in
Overall Width
21 5/8 in
Stroke Length
16 in
Series
4MA
Aluminum
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
For Fluid Type
Air
Cushion Type
Head and Cap
Body Material Finish
Anodized
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Repairable
Air Inlet Center to Center Distance
18 5/8 in
Cylinder Action
Double Acting
Piston Rod Material
Carbon Steel
Tie Rod Material
Carbon Steel
Cylinder Type
Extruded
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Body Material
Standards
RoHS Compliant
Maximum Operating Pressure
250 psi
Number of Rods
Single Rod
Air Inlet Type
NPT
End Cap Material Finish
Anodized
Rod Rotation
Rotating Rod
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 3 1/4 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 16 in, Inlet Size 1/2 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel