  • Mfr # 1.50CTEF4MAU14AC17.00
  • Zoro # G311929172
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Stroke Length
17 in
Rod Thread Size
7/16"-20
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
For Fluid Type
Air
Number of Rods
Single Rod
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1.50CTEF4MAU14AC17.00
Country of Origin
United States
Dimensions
Stroke Length
17 in
Rod Thread Size
7/16"-20
Overall Width
21 5/8 in
Overall Height
2 in
End Cap Length
2 in
Inlet Size
3/8 in
Bore Diameter
1 1/2 in
Rod Thread Length
3/4 in
Rod Diameter
5/8 in
Details
Item
Air Cylinder
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
For Fluid Type
Air
Number of Rods
Single Rod
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Cushion Type
Head and Cap
Tie Rod Material
Carbon Steel
Cylinder Repair
Repairable
System of Measurement
Inch
Air Inlet Type
NPT
Maximum Operating Pressure
250 psi
Magnetic Piston
Magnetic Piston
Standards
RoHS Compliant
Cylinder Type
Extruded
Piston Material
Aluminum
Body Material Finish
Anodized
End Cap Material
Aluminum
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Piston Rod Material
Carbon Steel
Cylinder Action
Double Acting
Series
4MA