  • Mfr # 4.00CTEF4MAU14AC20.00
  • Zoro # G811929948
Overall Width
25 5/8 in
Bore Diameter
4 in
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
4.00CTEF4MAU14AC20.00
Overall Width
25 5/8 in
Bore Diameter
4 in
Stroke Length
20 in
Rod Diameter
1 in
Air Cylinder
System of Measurement
Inch
Body Material
NPT
Cylinder Type
Extruded
Piston Rod Material
Carbon Steel
Tie Rod Material
For Fluid Type
Air
Maximum Operating Pressure
250 psi
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Series
4MA