  • Mfr # 4.00CTEF4MAU14AC22.00
  • Zoro # G711929949
Bore Diameter
4 in
Series
4MA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
4.00CTEF4MAU14AC22.00
Bore Diameter
4 in
Stroke Length
22 in
Rod Diameter
1 in
Overall Width
27 5/8 in
Series
4MA
Cylinder Repair
Repairable
Standards
RoHS Compliant
Air Inlet Type
NPT
Body Material
For Fluid Type
Air
Maximum Operating Pressure
250 psi
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Carbon Steel
Tie Rod Material
Carbon Steel
Cylinder Type
Extruded
Magnetic Piston
Magnetic Piston
Air Inlet Center to Center Distance
24 5/8 in
System of Measurement
Inch
Body Material Finish
Anodized
End Cap Material Finish
Anodized
Rod Rotation
Rotating Rod
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 4 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 22 in, Inlet Size 1/2 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel