  • Mfr # 2.50CTEF4MAU14AC24.00
  • Zoro # G611930878
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2.50CTEF4MAU14AC24.00
Stroke Length
24 in
Overall Width
28 3/4 in
End Cap Length
3 in
Overall Height
3 in
Single Rod
Tie Rod Material
Air Inlet Center to Center Distance
26 3/8 in
Series
4MA
Cushion Type
Head and Cap
Maximum Operating Pressure
250 psi
End Cap Material Finish
Rod Rotation
Rotating Rod
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 2 1/2 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 24 in, Inlet Size 3/8 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel