  • Mfr # 6.00CTEF4MAU14AC24.00
  • Zoro # G611930045
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
6.00CTEF4MAU14AC24.00
Stroke Length
24 in
Bore Diameter
6 in
Overall Width
30 5/8 in
Rod Thread Size
1"-14
Air Inlet Center to Center Distance
27 1/8 in
Series
4MA
Maximum Operating Pressure
250 psi
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 6 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 24 in, Inlet Size 3/4 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel