  • Mfr # 3.25CTEF4MAU14AC25.00
  • Zoro # G911929428
Key Features
Body Material
3/4"-16
Air Inlet Center to Center Distance
27 5/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3.25CTEF4MAU14AC25.00
Stroke Length
25 in
Rod Diameter
1 in
Overall Width
30 5/8 in
Air Cylinder
Body Material
Aluminum
Piston Material
Standards
RoHS Compliant
Cylinder Action
Double Acting
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Cylinder Type
Extruded
Cylinder Repair
Repairable
Magnetic Piston
Magnetic Piston
Maximum Operating Pressure
250 psi
Number of Rods
Single Rod
Series
4MA