  • Mfr # 4.00CTEF4MAU14AC25.00
  • Zoro # G011929915
For Fluid Type
Air
Body Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
4.00CTEF4MAU14AC25.00
Overall Width
30 5/8 in
Stroke Length
25 in
Rod Diameter
1 in
Bore Diameter
4 in
For Fluid Type
Air
Body Material
Aluminum
Piston Material
Air Inlet Center to Center Distance
27 5/8 in
System of Measurement
Inch
Carbon Steel
Standards
RoHS Compliant
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Maximum Operating Pressure
250 psi
Single Rod
Cylinder Type
Extruded
Series
4MA
Tie Rod Material
Chrome Plated
End Cap Material Finish
Rod Rotation
Rotating Rod
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 4 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 25 in, Inlet Size 1/2 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel