  • Mfr # 1.50CTEF4MAU14AC30.00
  • Zoro # G811929818
Overall Width
34 5/8 in
End Cap Length
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1.50CTEF4MAU14AC30.00
Overall Width
34 5/8 in
End Cap Length
2 in
Overall Height
2 in
Stroke Length
30 in
Series
4MA
Maximum Operating Pressure
250 psi
165 Degrees F
Body Material
Extruded
End Cap Material Finish
Anodized
Rod Rotation
Rotating Rod
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 1 1/2 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 30 in, Inlet Size 3/8 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel