  • Mfr # 6.00CTEF4MAU14AC34.00
  • Zoro # G311930116
Bore Diameter
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
6.00CTEF4MAU14AC34.00
Bore Diameter
6 in
Rod Thread Size
1"-14
Overall Width
40 5/8 in
Stroke Length
34 in
Maximum Operating Pressure
250 psi
Air Inlet Center to Center Distance
37 1/8 in
Series
4MA
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 6 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 34 in, Inlet Size 3/4 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel