  • Mfr # 2.00CTEF4MAU14AC35.00
  • Zoro # G211930155
Chrome Plated
Body Material Finish
Anodized
Piston Material
Aluminum
Number of Rods
Single Rod
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2.00CTEF4MAU14AC35.00
Stroke Length
35 in
Bore Diameter
2 in
Overall Width
39 5/8 in
Chrome Plated
Body Material Finish
Anodized
Piston Material
Aluminum
Number of Rods
Single Rod
Cylinder Type
Extruded
Maximum Operating Pressure
250 psi
End Cap Material
Body Material
Air Inlet Type
NPT
Magnetic Piston
Magnetic Piston
System of Measurement
Inch
Cylinder Action
Double Acting
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Standards
RoHS Compliant
Cushion Type
Head and Cap
Air Inlet Center to Center Distance
37 5/16 in
Piston Rod Material
Carbon Steel
Cylinder Repair
Repairable
Series
4MA