  • Mfr # 0.56DSR06.00
  • Zoro # G6105102
/ea
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Max. Pressure
250 psi
Body Material
Stainless Steel
Rod Dia.
0.188 in
Rod Thread Length
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
0.56DSR06.00
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
9/16 in
Rod Dia.
0.188 in
Overall Length
8.8 in
Rod Thread Length
1/2 in
Port Size
#10-32 UNF
Dimension J
0.19 in
Air Cylinder Bore Dia.
9/16 in
Dimension E
0.50 in
Dimension Cc
0.188 in
Rod Thread Size
#10-32
Dimension Kk
#10-32 UNF
Dimension A
Dimension B
0.437 in
Dimension N1
7/16"-20
Bore Diameter
Rod Diameter
3/16 in
End Cap Length
3/16 in
Body Diameter
5/8 in
Nose Mount Thread Size
Stroke Length
6 in
Inlet Size
Details
Item
Air Cylinder
Cylinder Action
Double Acting
Max. Pressure
250 psi
Body Material
Stainless Steel
Tube Material
Cylinder Type
Round Body
Magnetic Piston
Non-Magnetic Piston
Stroke
6 in
Mount
Nose
Air Cylinder Type
Round Body
Air Cylinder Mount
Nose
Nose Mount Thread
Piston Material
Aluminum
Piston Rod Material
Finish
Silver
Features
Non-Switch Ready
End Cap Material
Aluminum
Single Acting/Double Acting
Cushion Type
None
Temp. Range
-10 Degrees to 165 Degrees F
Maximum Operating Pressure
250 psi
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Air Inlet Type
UN
Body Material Grade
304
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Cylinder Repair
Non-Repairable
Series
SR
For Fluid Type
Air
Number of Rods
Single Rod
System of Measurement
Inch
Inlet Gender
Female
Rod Rotation
Rotating Rod
Description
Air Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Round Body, Cylinder Repair Non-Repairable, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Mounting Type Nose, Bore Diameter 9/16 in, Cushion Type None, Stroke Length 6 in, Inlet Size #10-32, Air Inlet Type UN, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Mounting Location Front, Body Material Grade 304, Body Diameter 5/8 in, Inlet Gender Female