  • Mfr # F387TC0106-16-16-16-24.00
  • Zoro # G912470097
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hose Inside Dia.
1 in
Hose Length
24 in
Fitting Size
1 in x 1 in
Fitting Material
Steel x Steel
Temp. Range
-40 Degrees to 257 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F387TC0106-16-16-16-24.00
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Inside Dia.
1 in
Hose Length
24 in
Fitting Size
1 in x 1 in
Hose Fitting A Size
1 in
Hose Fitting B Size
1 in
Hose Dash Size
16
Bend Radius
6 in
Hose Outside Dia.
1 3/8 in
Details
Fitting Material
Steel x Steel
Temp. Range
-40 Degrees to 257 Degrees F
Standards
ISO 18752
Hose Configuration
Coupled Assembly
Hose Fitting B Material
Steel
Hose Fitting B Type
FJIC
Hose Fitting A Type
MNPTF
Compatible Chemicals
Hydraulic Fluid (Petroleum), Lubricating Oil
Item
Hose
Hose Fitting A Material
Steel
Hose Braid Layers
2
Hose Tube Material
Synthetic Rubber
For Media Type
Hose Reinforcement Material
Hose Cover Material
Synthetic Rubber
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Description
Black Hose 1" 2FT L