  • Mfr # CDASHL050-40N16AE
  • Zoro # G611618523
/ea
See details
Key Features
ISO Class
2
Overall Height
45 in
Overall Width
22 in
Overall Depth
19 in
Dew Point
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CDASHL050-40N16AE
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Overall Height
45 in
Overall Width
22 in
Overall Depth
19 in
Air Inlet Size
1/2 in
Details
Item
Desiccant Dryer
ISO Class
2
Dew Point
-40 Degrees F
Desiccant Material
Activated Alumina, Silica Gel, Molecular Sieve
Features
Phase
Single
Filtered Substance
Oil & Water Aerosols
Minimum Operating Pressure
58 psig
Electrical Connection Type
Hardwired
Air Inlet Type
NPT
Stage 2 Filter Type
0.01 Micron Pre Filter
Minimum Operating Temperature
41 Degrees F
Stage 3 Filter Type
Desiccant Dryer
Weight
168 lb
Frequency
50 Hz, 60 Hz
Maximum Ambient Temperature
131 Degrees F
Series
CDAS
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Stage 1 Filter Type
1 Micron Pre Filter
Maximum Flow Rate
35 cfm
Includes
General Purpose Filter, High Efficiency Coalescing Filter
Standards
PED 2014/68/EU Fluid Group II
Full Load Current
2 A
Voltage
85 to 265V
Stage 4 Filter Type
1 Micron After Filter
Filter Included
Pre-Filter & After Filter
Filter Type
Coalescing, Particulate
Maximum Operating Pressure
232 psig
Purge Rate
183 lpm
Pressure Drop
5 psi
Description
Desiccant Dryer, Maximum Flow Rate 35 cfm, Voltage 85 to 265V, Phase Single, Maximum Operating Pressure 232 psig, Maximum Operating Temperature 122 Degrees F, Air Inlet Size 1/2 in, Air Inlet Type NPT, Full Load Current 2 A, ISO Class 2, Dew Point -40 Degrees F, Pressure Drop 5 psi, Air Inlet Gender Not Applicable, Air Outlet Gender Not Applicable, Air Outlet Size Not Applicable, Air Outlet Type Not Applicable, Body Material Not Applicable, Bowl Capacity Not Applicable