  • Zoro # G1500615
/ea
Key Features
Type
Steel
For Use With
All CFC, HCFC and HFC Refrigerants
Connection
Solder
Connection Size (In.)
7/8
R-22 Capacity (Tons)
10 ton
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
307S
Zoro #
G1500615
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Connection Size (In.)
7/8
Cut Out Length (In.)
7 3/4 in
System Size - R-410A
19.7 ton
Connection Size
7/8 in
System Size - R-22
20.2 ton
Overall Diameter
3 in
Shell Length
7.8 in
Overall Length
9.3 in
For System Size
20.5 ton
Details
Item
Liquid Line Filter Dryer
Type
Steel
For Use With
Connection
Solder
R-22 Capacity (Tons)
10 ton
R-410A Capacity
12 13/64 ton
Description
100 % Molecular Sieve
Standards
CSA Certified, UL Listed
Holding Capacity - R-410A
21.1 oz
For Refrigerant Type
Connection Type
Sweat
Connection Material
Copper
Water Capacity - R410a
397 drop (125 Degrees F); 446 drop (75 Degrees F)
Core Type
Molecular Sieve
Filter Area
61 sq in
Operating Pressure - Maximum
500 psi